Majčina prehrana prije i tijekom trudnoće utječe na efikasnost placente kroz koju beba dobiva sve potrebne tvari za rast i razvoj. Sve je više dokaza o povezanosti načina razvoja djeteta u maternici i rizika razvoja srčanih oboljenja, povišenog tlaka, dijabetesa ili karcinoma kasnije tijekom života.
Npr. dijete koje su pedijatri procijenili da je kratko i mršavo po porodu ima prema nekim istraživanjima veliku vjerojatnost razvoja koronarne bolesti u odrasloj dobi. Ukoliko fetus ne raste u odgovarajućim uvjetima u maternici podložna su obolijevanjima u ranom životu pa čak i „smrti djeteta u kolijevci“.
Esencijalne masne kiseline su potrebne ljudskom tijelu od začeća do starosti. Dobar omjer se postiže optimalnim unosom Omega 3 i Omega 6 esencijalnih masnih kiselina. Zapadnjačka prehrana ima tendenciju povećane potrošnje Omege 6 naspram smanjenom unosu poželjne Omege 3. U trudnoći ovaj nerazmjer u potrošnji esencijalnih masnih kiselina može dovesti do predispozicije za preeklampsiju te prerani porod.
Omega 3 u majčinoj prehrani su ključno važne za razvitak djetetovog mozga i očiju.
Prenatalni rizici i potencijalno loši ishodi trudnoće:
- Adolescencija – trudnice mlađe od 18 godina,
- Loše prehrambene navike, a povećane potrebe
- Tri ili više trudnoća u zadnjih nekoliko godina, posebno spontani pobačaji
- Prekomjerna tjelesna težina, što može dovesti do povećanog rizika za gestacijski dijabetes, preeklampsiju, eklampsiju, carski rez