Menopauza

Home / Odabrane teme / Menopauza

Menopauza je pojam koji označava posljednju menstruaciju u životu, o čemu zaključujemo tek retrogradno kada žena u godinu dana nema krvarenja.

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Prosječna dob žene u kojoj nastupa menopauza je oko 50-te godine života, što znači da žena, obzirom na očekivano trajanje života, trećinu svog životnog vijeka provede u post menopauzi.[/notify_box]

[one_third]

U Hrvatskoj, slično zapadnim zemljama, 18% cijele populacije čine žene u post menopauzi, što je oko 450 000 žena. Dob menopauze je genetski odrečena i nijedna joj žena ne može izbjeći, što znači da ne ovisi o broju porođaja i trudnoća, amenoreji, ovulacijama, uzimanju kontracepcijskih sredstava. Već 10 godina prije nastupa zadnje menstruacije počinje opadati reprodukcijska sposobnost žene, gasi se postupno funkcija jajnika i opada produkcija hormona i taj se period naziva Perimenopauza.

[/one_third]

[one_third]
Javlja se neravnoteža dva glavna hormona – Estrogena i Progesterona, što dovodi do pojave brojnih simptoma:

vazomotorne smetnje – valovi vučine (valunzi), noćno znojenje, hladne ruke i noge, lupanje srca, promjene ponašanja, nervoza, nesanica, napetost, slabljenje pamćenja, smanjena koncentracija, nedostatak samopoštovanja, napadaji panike, smanjena spolna želja, upale mokraćnog trakta, suhoća te pečenje i svrbež rodnice, promjene kože i kose, edemi uslijed zadržavanja vode u tijelu, porast tjelesne težine itd.

[/one_third]

[one_third_last]

Jedan od najpopularnijih načina da se povisi razina estrogena je prehrana bogata sojom i izoflavonoidima. Proizvodi soje, kao tofu, sadrže prirodni estrogen, tzv. Fitoestrogen, koji može umanjiti klimakterične tegobe. čini se da soja, kao i hormonska terapija, smanjuje razinu kolesterola i reducira gubitak koštane mase žena u post menopauzi. Fitoestrogeni se nalaze u lima-grahu, bobicama, i dr. Prema istraživanjima žene u Japanu koje u prehrani prednost daju soji u odnosu na bjelančevine životinjskog podrijetla, prolaze kroz klimakterij u blažem obliku i lakše nego Amerikanke. Isto tako, u njih je u odnosu na žene u Americi 4x manja učestalost karcinoma dojke.

[/one_third_last]

[hr_shadow]

[h3]Liječenje[/h3]

Zasigurno najčešći način liječenja post menopauzalnih tegoba osobito zadnjih 40-tak godina je primjena hormonskih preparata, tzv. hormonsko nadomjesno liječenje.

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Prema dostupnim podacima, Azijatkinje prolaze razdoblje post menopauze uz minimalne ili nikakve tegobe, što se pripisuje zapravo načinu prehrane, koja podrazumijeva: svakodnevno unos svježeg voća i povrća, te konzumiranje sojinih proizvoda koji su bogati fitoestrogenima koji ublažavaju valove vrućine. Fitoestrogeni su spojevi koji djeluju kao estrogeni i nalaze se u raznim biljkama.[/notify_box]

[hr_shadow]

Menopauza se od žene do žene razlikuje. Estrogen i Progesteron utječu na skoro sva tkiva u tijelu. Prema istraživanjima u USA u više od 60% žena u menopauzi se javljaju valunzi (valovi vrućine). Očituju se iznenadnim osjećajem vrućine gornjeg dijela ili cijelog tijela, uz moguće crvenilo lica i vrata te pojavu crvenih mrlja po koži prsnog koša, leća, nadlaktica. Potom obično slijedi znojenje i lagana treskavica zbog podešavanja tjelesnog termostata. Valunzi mogu trajati vrlo kratko ili čak duže od 30 min. Tegobe se javljaju proporcionalno zbog pada razine estrogena kada žlijezde pojačano izlučuju druge hormone koji djeluju na termostat u mozgu što dovodi do kolebanja tjelesne temperature.

[notify_box font_size=”13px” style=”yellow”]Hormonska terapija u najvećem broju slučajeva uklanja tegobe. Neke žene navode učinkovitost vitamina E no dosada ne postoji studija koja bi potvrdila tvrdnje.[/notify_box]

[h3]Utjecaj hrane na menopauzu[/h3]

Smatra se da zdrava prehrana i redovita tjelovježba osiguravaju dugotrajno zdravlje. Neki liječnici smatraju da takav stil života pomaže smanjiti rizik obolijevanja od koronarne bolesti srca i osteoporoze. Preporučuje se odabrati hranu siromašnu zasićenim mastima i kolesterolom. Masti sadrže više kalorija nego svi ugljikohidrati (masti 9 kcal/gr do ugljikohidrati 4 kcal/gr). Unos masti ograničiti na manje od 30% dnevnih kalorija.

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Studije su pokazale da prehrana bogata sojom pomaže u izgradnji koštane mase, dok s druge strane primjenom bjelančevina životinjskog podrijetla ubrzava se izlučivanje potrebitog kalcija iz tijela mokraćom.[/notify_box]

Neki od najčešćih klimakteričkih tegoba kao valovi vrućine, promjene raspoloženja, nesanica, depresija, smanjena seksualna želja mogu se uspješno umanjiti uzimanjem preparata soje. Može se primijeniti u salatama, pirjati s povrćem, umak preliti preko riže. Poznato je da hrana poput alkohola, šećera, kave, začinjene hrane može provocirati odrečene simptome – valove vrućine, nesanicu, promjene raspoloženja, peckanje rodnice.

[one_half]

[h3]Što jesti?[/h3]

Jedite voće, povrće, žitarice i cerealije posebice one bogate vitaminom C i karotenom, što podrazumijeva naranče, grejp, mrkvu, rajčicu, brokulu, cvjetaču i zeleno lisno povrće. Takva je hrana glavni izvor vlakana i važan izvor vitamina i minerala. Povećajte unos graha, leče, kikiriki, zobene pahuljice, jabuke, bademe.

[/one_half]

[one_half_last]

[h3]Izbjegavajte[/h3]

Izbjegavati brzu hranu, kofein i alkohol, pušenje, stres, prekomjernu tjelesnu težinu, uzimati dovoljno bjelančevina, pri čemu se. Povećajte unos vitamina C, Vitamina B5 te cinka ali tek ako se utvrdi nedostatak istih.

[/one_half_last]

[callout font_size=”13px” style=”limegreen”]Djelovanje fitoestrogena može biti estrogeno ili antiestrogeno. U menopauzi žene imaju manje vlastitih estrogena, te se fitoestrogeni iz hrane vežu na slobodne receptore ispoljavajući estrogeno djelovanje, a u reprodukcijskom razdoblju žene razina je vlastitih estrogena normalna, fitoestrogeni iz hrane se natječu za receptorska mjesta, te djeluju kao antiestrogeni.[/callout]

[top_link]na vrh[/top_link]

Hranom do 100% zdravlja