S početkom godišnjih odmora mnogi čak namjerno zanemaruju zdrave prehrambene navike. Ljeto je pravo vrijeme za promjene loših prehrambenih navika, reguliranje tjelesne težine, čišćenje organizma. Rijetko smo u mogućnosti tako jednostavno slijediti načela zdrave prehrane i uživati u svježoj i ukusnoj hrani, kao ljeti. Sve iz prirode u ovo doba godine je prepuno tvari koje djeluju zaštitno za ljudski organizam. Prije svega za razliku od zimskog dugog, kaloričnog kuhanja, ljetno pripremanje hrane bi trebalo biti brzo i jednostavno.
Uvedite promjene
Promjene u hrani trebalo bi dopuniti maštovitim promjenama u ponudi, aranžiranju i serviranju pojedinih jela. Sasvim je jasno da bi na stol trebale stizati svježe sezonske namirnice redom kako se pojavljuju na zelenoj tržnici: salata puterica, jagode, blitva, borovnice, brokula, grašak, mladi krumpir, krastavci, marelice itd.
- Ponudite raznovrsnu hranu
- Servirajte lagane, prije svega malo masne, obroke
- Jedite mnogo povrća, voća i proizvoda od žitarica
- Ponudite sol i šećer u smanjenim količinama
- Alkoholna pića – umjereno
- Pijte dovoljno tekućine
Ono što je bilo zimi pečeno ili prženo, sada bi moglo postati kuhano (brokula, blitva, krumpir). Razno kuhano povrće posluženo uz mesni prilog – mala je promjena koja puno znači.
- Uvedite nova jela ili pripremajte obroke na nov način.
- Sastavite nove jelovnike
- Osigurajte nove prehrambene mogućnosti
- Kombinirajte masnije i ne masnije namirnice
Iznenadite ukućane
Može vam izgledati zamorno, ali ako ste čvrsto odlučili napraviti promjene u ljetnom jelovniku te iznenaditi ukućane, onda provjerite:
- Jeste li osigurali raznovrsne namirnice?
- Jeste li uključili voće, povrće i proizvode od žitarica?
- Jeste li uključili i druge ljetne namirnice?
- Jeste li u obrocima smanjili masti, sol i šećer?
- Sadrže li obroci dovoljno kalorija?
Ljeto je vrijeme za salate, pa onaj tko salate ne voli – ostaje zakinut za cijelu jednu dimenziju prehrane. Prevruće je za kuhanje masnih juha i pripremu kompliciranih jela, ali je gotovo idealno za pripremu hladnih jela koja su brzo gotova. Sirovina ima u izobilju: u slaganju salata do punog izražaja dolazi mašta. Što je više imate, salata će ljepše izgledati. Što se više ključnih hranjivih tvari (proteini, ugljikohidrati, masti, vitamini i minerali) unese dnevnim obrocima, to će biti manje brige oko toga imamo li svega onoliko koliko nam treba. Najsigurniji način da se sve unese dnevnom prehranom jest – raznovrsnost!
Hrana iz mora – ribe, rakovi, školjke – izvrsna je na roštilju, a isto vrijedi i za meso koje se kratko mariniralo u maslinovom ulju sa svježim začinskim biljem.
Zbog obilja zelenih namirnica, prije svega povrća i voća, prehrana ljeti znatno se razlikuje od tipične zimske prehrane. Manje je kalorična, privlačnija za oko, boljeg je mirisa i okusa. Glavni izvor kalorija – svinjsko meso – mnogo se manje troši, a nema više ni masnih svinjskih kobasica. Piletina, riba i puretina, uz eventualno teleća jetrica, glavni su izbor proteinskih namirnica. Tu je obilje miješanih salata, slastica, kao što je primjerice savijača od višanja, sladoled itd
Smanjite masti
Smanjiti udio masti u svakom obroku znači ukupno smanjivanje masnoće u dnevnom unosu. To se postiže izbjegavanjem masnih salama, hamburgera, majoneze, mesnoga pečenja, punomasnoga mlijeka, masnoga sira, itd.
- Povećajte obroke povrća i voća
- Ponudite krto meso, ribu, perad, grah, grašak i leću
- Ponudite malo masne mliječne proizvode
- Izbjegavajte dodavanje masti, ulja i maslaca
Ljetne vrućine, potkrijepljene umorom, neminovno mijenjaju i prehrambene navike! Na jelovniku je sve češće hrana koja se brzo, lako i jednostavno priprema! Miris roštilja sve se češće širi dvorištima, proplancima, vrtovima kuća za odmor. No jeste li ikad razmišljali o negativnoj strani ovoga omiljenog ljetnog načina pripremanja hrane, čija opasnost leži upravo u jednostavnosti pripreme: bez puno kuhanja i pečenja?
Trovanje hranom
Ljeto je vrijeme kada treba pripaziti na trovanja hranom, čak i u svom domu te sa sobom nosi potencijalne opasnosti karakteristične za ljetne vrućine, a to su:
- dehidracija,
- toplotni udar,
- opekline na koži,
- srčane tegobe te
- ljetna trovanja hranom
Trovanju hranom pogoduju i prirodni i ljudski čimbenici. Visoke temperature i visoki stupanj vlažnosti, dakle ljetna svakodnevica, po definiciji su idealni uvjeti za rast i razmnožavanje patogenih bakterija-uzročnika trovanja hranom. Kampiranje, roštiljade, jedrenje, izleti, ponekad se pretvaraju u gozbu za bakterije dok ljudima ostavljaju tek vrlo neugodne probavne smetnje. Redovito pranje ruku i čišćenje radnih površina, pravilno rukovanje namirnicama tijekom nabave, pranja, kuhanja i čuvanja, održavanje čistoće hladnjaka, škrinje za smrzavanje i mikrovalne pećnice smanjit će taj rizik.
Ako objedujete u nekom od usputnih restorana, treba izbjeći velike obroke, pržena i pečena jela. Preporučuje se izbjegavati sirove školjke te sirovu ribu ili slabo pečeno meso, kao i hranu koja se nudi na ulici. Čitav niz jela pripremljenih na ljetni način mogu izazvati već poznata „ljetna“ trovanja hranom, što Vam lako može pokvariti radost godišnjeg odmora i prouzročiti zdravstvene probleme s dalekosežnim posljedicama.